Brackets

Açık Kaynak Kodlu HTML, CSS ve JavaScript Düzenleyicisi

Platform: Windows
Lisans: Ücretsiz
Dil: Türkçe, Türkçe, İngilizce
tamindir.com indir.com

Brackets programı, açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak sunulan bir HTML, CSS ve Javascript editörü olarak karşımıza çıktı ve Adobe tarafından resmi olarak sunuluyor. Geçtiğimiz senelerde gönüllüler tarafından geliştirilmiş olan ve daha sonra Adobe tarafından sahiplenilen program, böylece hayatına devam edeceğinin de sinyallerini veriyor.

Pek çok HTML editörünün aksine plugin desteğine sahip olan Brackets, böylece sahip olduğu HTML, CSS ve JavaScript düzenleme yeteneklerinin de üzerine çıkabiliyor ve tüm diğer kod düzenleme işlemlerine uygun hale getirilebiliyor. Bu konuda seçeneklerin eklenti geliştiricilerin hayal güçleriyle sınırlı olduğunu da belirtmek gerek.

Bir yandan kod yazarken bir yandan da kodların önizlemesini yaratan program, böylece anında sonuçları görebilmenizi sağlıyor. Yazdığınız web tasarım kodlarının doğru çalıştıklarından emin olmanızı sağlayan bu yöntem ile hiç zorlanmadan tasarımınızı ortaya koymaya devam edebiliyorsunuz.

Her ne kadar henüz tam kapasiteyle çalışmasa da PSD'den CSS de üretebilen Brackets, bu sayede CSS kodlamalarıyla uğraşmadan gereken stil kodlamalarını elde etmenizi sağlıyor. Çalışması esnasında biraz yavaşlamalar ortaya çıkabilse de genel olarak uygulamanın sorunsuz bir şekilde işlemleri sürdürebildiğini belirtmek gerek.

Eğer yeni ve etkili bir kod editörü arayışındaysanız göz atmadan geçmemenizi öneriyorum.

İndirme Sayfası (tamindir.com)

Adobe tarafından yazılımcılar için geliştirilmiş Brackets, özellikle arayüz geliştiricileri için faydalı olabilecek açık kaynak kodlu bir kod editörüdür.

Son derece sade bir tasarıma sahip olan uygulama hem bir API'a sahip hem de ücretsiz olarak sunuluyor. Öncelikli olarak HTML, CSS ve JavaScript dillerine odaklanmış olan uygulama sayesinde Photoshop başta olmak üzere diğer Adobe ürünleriyle entegre bir şekilde çalışılabildiği gibi tasarlanan internet sitelerinin kodlamaları yapılabiliyor.

Git ve JSHint entegrasyonuna sahip olan Brackets, ayrıca farklı eklentilerle geliştirilebiliyor. Uygulama üzerinden Git eklentisi ile doğrudan Git projelerine bağlanılabiliyor.

Ayrıca PSD entegrasyonu bulunan uygulama, PSD içerisinde kullanılan renkleri ve fontları doğrudan geliştiriciye göstererek CSS oluşturmada büyük kolaylık sağlıyor.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan Brackets uygulamasını sitemiz üzerinden indirebilirsiniz.

İndirme Sayfası (indir.com)
Bu program şu arama sonuçlarında listelendi;