Ratool

USB Disk Engelleme ve Şifreleme Programı

Platform: Windows
Lisans: Ücretsiz
Dil: İngilizce
Üretici: velociraptor
tamindir.com indir.com

Ratool programı, bilgisayarınıza taktığınız USB girişli çıkarılabilir disklerin yönetimini çok daha kolay hale getirebilen ücretsiz ve çok basit bir arayüze sahip olan kullanışlı bir program. Programın temel amacı USB depolama aygıtlarına dair işlemleri daha hızlı hale getirmek ve aynı zamanda bunu yaparken güvenliğinize de katkı sağlamak. Veri hırsızlıklarının oldukça popüler olduğu şu günlerde taşınabilir cihazlarınızda yer alan verilerin güvenliğini sağlamak zaman zaman zor olabiliyor ve Ratool gibi basit araçlar sayesinde bu işlemler daha basit hale getirilebiliyor.

USB'de takılı olan diskteki verilerin kopyalanmasının engellenmesi, diskin açılmasının engellenmesi, sadece okuma izni verilmesi gibi USB diskteki verilerin düzenlenmesini kısıtlayıcı imkanlar sayesinde flaş disk veya taşınabilir sabit disk gibi cihazlardaki bilgileriniz üzerindeki tüm yetkiler sizde olabiliyor.

Pek çok diğer benzer programın maalesef kolay kırılabilir olması nedeniyle tercih edebileceğiniz uygulama, bir kere engellenen veya izinleri değiştirilen USB disklere yeniden erişim sağlamak için belirleyeceğiniz şifreyi gerektiriyor ve böylece benzer başka programlarla kilitleri açmak mümkün olmuyor. Belirlediğiniz şifre olmadan cihazlara bir daha erişim sağlamak imkansız olacağı için bu konuda dikkatli olmanızı da elbette öneriyorum.

Sık sık önemli bilgilerini taşınabilir disklerde barındıranların bilgisayarlarında bulundurmaları gereken programlardan birisi olduğuna inanıyorum.

İndirme Sayfası (tamindir.com)

Ratool kullanımı kolay arayüz araçları sayesinde bilgisayarınıza taktığınız USB girişli çıkarılabilir disklerin yönetimini çok daha kolay hale getiren ücretsiz bir uygulamadır.

Ratool uygulamasının tasarımının temel amacı  USB depolama aygıtlarına dair işlemleri hızlı hale getirmek bunun yanında USB depolama aygıtında işlem gerçekleştirirken güvenliğinizi sağlamaktır. son zamanlarda oldukça yaygın olan veri hırsızlığının ününe geçmek ve verilerinizi güvenle saklamak için Ratool uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulama çalışır haldeyken  diskte bulunan verilerin kopyalanmasını engellemesi, diskin çalışmasını engellemesi sadece okumaya izin vermesi gibi kısıtlamalarla verileriniz üzerindeki bütün yetki size ait olmaktadır.

Ratool benzeri birçok uygulamaya oranla güvenliğinizi sizin belirlediğiniz şifre ile sağladığı için kırılması veya etkisiz hale getirilmesi neredeyse imkansızdır. Belirlediğiniz şifre olmadan erişimi kapalı tutan uygulamayı güvenliğe önem veren kullanıcılara tavsiye ediyorum.

İndirme Sayfası (indir.com)
Bu program şu arama sonuçlarında listelendi;