Yakala!

Ekran görüntüsü yakalama

Platform: Windows
Lisans: Ücretsiz
Dil: Türkçe
Üretici: turktekno.net
indir.com gezginler.net
Yakala, programı anlık ekran görüntüleri yakalamk isteyen kullanıcılar için kapsamlı bir programdır.
Program, kullanıcılara klavye üzerinde bulunan Print Screen işlemi sunarak daha kapsamlı işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanı tanıyan bir uygulamadır. Windows işletim sistemi kullanıcıları için uygun olan ücretsiz bir programdır. 
Tamamen kullanıcı odaklı olarak sunulan yazılım, ekran görüntülerini yakaldıktan sonra direkt olarak düzenleme alanı açılarak isteğe göre kesip, silip düzenleme işlemleri yapıp kaydetme imkanı sunmaktadır. 
İsteğe göre tüm ekran alanları dışında sadece gösterilen alanları'da yakalam imkanı mevcutdur.
İndirme Sayfası (indir.com)

Bilgisayar ile sıklıkla uğraşan bireylerin en büyük sıkıntılarından biri de ekran görüntüsü yakalamaktır. Bu işlem için bilgisayarlarımızda bulunan "Print Screen" tuşu gerek yetersiz olması, gerekse yardımcı programlarla uzun uğraşlar gerektirmesi ile pek tatmin edici bir konumda bulunmamaktadır. İşte bu eksikliği gidermek için bu makalemizde, ekran görüntüsü yakalama işlemini birçok farklı seçeneklerle gerçekleştirilebilen Türkçe bir yazılımı ele alacağız. Yazılımının adını “Yakala!” olarak belirledik. Temelini “ScreenHunter” adlı ücretsiz bir yazılımın oluşturduğu “Yakala!”, Türkçeye çevrilip düzenlenmiş bulunmaktadır. Yakala!:

  • programı 181 KB’lik boyutu, kurum gerektirmemesi,
  • Türkçe ara yüz ve yönetim paneli,
  • farklı yakalama seçenekleri,
  • tek tuşla ekran görüntüsü çekme,
  • çekilen ekran görüntülerini JPG, BMP, GIF gibi formatlarda otomatik kaydedebilme,
  • dosyalara otomatik ad atayabilme gibi birçok farklı işlemi içinde barındırmaktadır. Yazılımı yükleyip, sıkıştırılmış klasöründen çıkardığımızda aşağıdaki gibi bir dosya ile karşılaşıyoruz; Herhangi bir yükleme işlemi bulunmayan yazılımı çalıştırdığımızda karşımıza gelen ara yüz şu şekildedir; Üç basamaktan oluşan ara yüzün bu ilk bölümünde yakalama işleminin hangi formatlarda gerçekleşeceğini belirliyoruz. Şöyle ki;
  • Kısa Yol Tuşu: İlgili tuşa bastığımızda alan seçme işlemi otomatik başlar
  • Seçili Alan: Fare imleciyle seçtiğimiz ekranın görüntüsünü yakalar
  • Aktif Pencere: Çalışır haldeki ekran pencerelerini otomatik yakalar
  • Tam Ekran: Hızlı şekilde tam ekran görüntü alır. Görüldüğü gibi 3 farklı ekran görüntüsü yakalayabilme olanağımız bulunmaktadır. Bu da istersek tüm ekranı, istersek ekranın belli bir kesitini, istersek de çalışmakta olan pencereleri kolaylıkla yakalayabilmemizi sağlamaktadır. Yazılımı yükleyebilmek için açılans ayfadaki lisans sözleşmesi kabul edilmek zorundadır.

İndirme Sayfası (gezginler.net)
Bu program şu arama sonuçlarında listelendi;